- Детайли
- Написана от Super User
- Категория: Българско езикознание
- Публикувана на 21 Ноември 2014
- Посещения: 4819
БЕНЬО ЦОНЕВ (1863 – 1926)
Беньо Цонев е изтъкнат основоположник на съвременното българско езикознание и виден специалист по история на българския език, палеография и диалектология. Той е роден в гр. Ловеч през 1863 г. През 1879 г. кандидатства пред министерството на просвещението за стипендия, за да продължи образованието си в чужбина. Тогавашният министър Марин Дринов му отпуска незабавно исканата стипендия и така младият Беньо Цонев се озовава в Загреб, столицата на Хърватия, тогава в рамките на Австро-Унгарската империя. Там той завършва класическа гимназия с бляскав успех през 1884 г. Завръща се в България и става учител в Петро-Павловската духовна семинария при гр. Лясковец, а след това – в Ломската реална гимназия.
Получил отново държавна стипендия, Б. Цонев има късмета да следва славянска филология (с втора специалност романска филология) във Виена при знаменития Ватрослав Ягич, с което става първият българин, пряк ученик на “великия славист и наследник на славния Миклошич”, както по-късно Б. Цонев характеризира своя учител. Б. Цонев запазва докрай спомена за лекциите и интересните беседи вън от тях на “пъргавия старец, който подсеща към научна работа своите студенти, който умее с хубави думи да ободри, да упъти”, и за “слушателите му, които охотно се увличат в неговите наистина занимателни беседи, но не като сух филолог, а като учен с обемен ум”. Той запазва уважението си към старейшината на славянската филология, чието обхватно дело за славянския свят представя знаменита епоха в развитието на славянската филология, макар че между учителя и ученика има и период на известно охлаждане на отношенията. Ватрослав Ягич се чувства лично засегнат от изказаното от Б. Цонев твърдение, че с научни проучвания върху съответния славянски език могат да се занимават преди всичко специалисти, които са негови носители. Но тъкмо поради тези свои разбирания Б. Цонев много по-категорично от останалите български езиковеди съсредоточава вниманието си преди всичко върху българистична проблематика – история на българския език, палеография, диалектология, граматика, правопис и правоговор на книжовния език, с което на практика обособява българската филология в самостоятелен клон от славянската филология.
След като прекарва две години във Виенския университет, Беньо Цонев продължава учението си в Лайпциг, където окончателно се оформят научните му възгледи под влиянието на неговите учители младограматици Август Лескин, К. Бругман, Г. Кертинг. Тук Б. Цонев защищава докторска дисертация на тема “За източнобългарския вокализъм”, отпечатана в т. III и IV (1890 и 1891) на “Сборник за народни умотворения, наука и книжнина”. През 1890 г. той се завръща в България и става учител в Софийската държавна мъжка гимназия, като същевременно чете лекции и във Висшето училище. През 1893 г. се отдава изцяло на преподавателска работа във Висшето училище, където е избран за доцент, а от 1895 г. е професор по история на българския език и диалектология. През 1910 г. е ректор на университета, тогава той произнася прочутата ректорска реч “Определени и неопределени форми в българския език”, в която разглежда важни граматични въпроси относно значенията на глаголните форми.
Още с дисертацията си, изработена под ръководството на Август Лескин в Лайпциг, Беньо Цонев се насочва към най-важната област на своята научна дейност – историята на българския език и диалектологията. В тази работа авторът съобщава за основната подялба на българските говори според изговора на старобългарската ятова гласна. Дисертацията на Б. Цонев може да се определи като първата българска историческа фонетика, засягаща обаче само вокализма. Една от най-важните особености на източнобългарския вокализъм според Б. Цонев е промяната на гласежа на широките гласни в неударено положение. Дисертацията привлича вниманието на специалистите – Ватрослав Облак, най-изтъкнатият ученик на В. Ягич, я рецензира положително в Архива за славянска филология. Друг труд по фонетика е неговата студия „За ударението в българския език, сравнено с ударението в другите югоизточни славянски езици (руски, сърбохърватски и словенски)”. За да улесни диалектоложките проучвания у нас, като ги постави на научни основи, през 1900 г. Б. Цонев обнародва подробна „Програма за изучаване на българските народни говори”, която съдържа 272 въпроса и множество примери. Важно значение за българската диалектология имат неговите “Диалектни студии” (1905), както и студиите “Увод в историята на българския език” (1901) и “Към историята на българския език” (1903). В тези трудове се прави класификация на българските говори според редица фонетични особености и се уточняват границите на три основни групи български народни говори – западни, източни и югоизточни. В други свои работи авторът разглежда доста подробно особеностите на българския език спрямо останалите славянски и балкански езици – руски, унгарски, румънски, турски, словашки.
Най-голямото дело в живота на Б. Цонев представлява “История на българский език”, замислена като енциклопедия на българския език в 10 – 12 тома. За съжаление само първият том от тази история е подготвен от автора за печат, той излиза през 1919 г. (II изд. 1940, под редакцията на Ст. Младенов и К. Мирчев). След смъртта на Б. Цонев (1926) Стефан Младенов, който се смята за ученик на Б. Цонев и продължител на неговото научно дело, успява да събере и издаде още два тома: том II (1934) и том III (1937). Първият том представя в синтезиран вид цялата история на българския език. Той съдържа следните седем глави: Езикова история и диалектология, Българският език към другите славянски езици, Старобългарски и новобългарски език, Българска и славянска азбука, Извори и помагала за история на българския език, Граници на българската реч и народност, Преглед върху българските говори.
Едни от най-ценните работи на Б. Цонев са неговите описи на славянски ръкописи. Той проучва в езиково и палеографско отношение 530 среднобългарски паметника, като ги класифицира според употребата на буквите за еровете и носовите гласни. Той издава два важни за историята на езика паметника – Добрейшовото и Врачанското евангелие. Неговите големи познания по палеография му позволяват да се справи успешно с една извънредно трудна и важна задача – описване на цялото славянско ръкописно наследство в нашите книгохранилища (Рилския манастир, Софийската народна библиотека, Пловдивската народна библиотека, БАН), както и в някои чуждестранни библиотеки (в Загреб, в Югославската академия на науките).
Една от темите, които силно привличат вниманието на Б. Цонев, е темата за правилност, чистота и благозвучие на българския език. Тук трябва да отнесем и интереса му към въпроса за устройството на българския правопис. В статията си “Правопис и благозвучие” (1902) той застъпва схващането, че правилно писане и изговор са тясно и неразделно свързани. Б. Цонев е първият български езиковед, който обръща внимание на правоговорни проблеми. Дълги години той води борба за опростен български правопис. Той изказва мнението, че правописът на пълния и краткия член на имената от мъжки род би могъл да се ръководи от правилото за благозвучие – ако следващата дума започва с гласна, да се пише пълен член, напр. бързият елен, ако думата започва със съгласна, да се употребява краткият вариант на члена, напр. будния стражар, независимо от синтактичната служба на членуваното име.
Литература
Р. Русинов. Беньо Цонев и съвременният български книжовен език. // Списание на БАН, ХVIII, 1973, № 1, стр. 49-62.
Същото в: Р. Русинов. История на българското езикознание. В. Търново, 2000, стр. 99-120.
Р. Ницолова. Беньо Цонев. // Строители и ревнители на родния език. Пантеон. Съст. Л. Андрейчин и В. Попова. София, 1982, стр. 279-284.
К. Попов. Беньо Цонев. // К. Попов. Научното дело на видни български езиковеди. София, 1982, стр. 43-53.
Д. Иванова-Мирчева. Проф. Беньо Цонев и българският книжовен език от донационалната епоха. // Български език, 1983, № 6, стр. 485-492.
Е. Кочева. Беньо Цонев и българската историческа диалектология. // Български език, 1983, № 6, стр. 493-496.
Ст. Стоянов. Научното дело на проф. Беньо Цонев. // Български език, 1983, № 6, стр. 473-484.
Р. Русинов. Приносът на проф. Беньо Цонев в историята на новобългарския книжовен език. // Език и литература, ХХХІХ, 1984, № 3, стр. 50-56.
Същото в: Р. Русинов. История на българското езикознание. В. Търново, 2000, стр. 121-132.
Ст. Жерев. Беньо Цонев. София, 1989.
Материали от научната конференция на тема „Професор Беньо Цонев и българският език”, посветена на 70-годишнината от смъртта на проф. Б. Цонев, организирана от Катедрата по старобългарски език и общо езикознание, Катедрата по съвременен български език и Съюза на учените в България – клон В. Търново, проведена на 21 и 22 ноември 1996 г. – В: Трудове на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”. Филологически факултет, кн. 2. Езикознание, т. 33 1997. В. Търново: Университетско издателство „Св. св. Кирил и Методий”, 2002.
Съдържа:
Р. Русинов. Проф. Беньо Цонев – личност, научно дело, поуки и завети; К. Кабакчиев. Беньо Цонев и Евтимиевата реформа; Т. Бояджиев. Диалектните класификации на Беньо Цонев; Кр. Колева. Професор Беньо Цонев и Христо Герчев – учителят и ученикът (документи и находки); Т. Балкански. Беньо Цонев и трансилванските българи; Р. Русинов. Хубост на език и реч, или проф. Беньо Цонев за благозвучието в българския книжовен език; В. Вътов. „Езикови поуки” и „докази” на проф. Беньо Цонев за „благозвучие” на българската книжовна реч; Хр. Станева. Проф. Беньо Цонев и проблемите на стилистичната фонетика; Ст. Георгиев. Правописните възгледи на Беньо Цонев и проблемите на съвременния български правопис.
Библиография на трудовете:
Р. Рашева. Проф. Беньо Цонев (1863-1926). Библиография. Ловеч, 1995.