През месец февруари 2015 г. реномираното издателство „Жанет 45“ отпечата книгата на Велин Петров „Събирателните имена в българския език (В съпоставка с други балкански езици)” (За повече информация вж. тук). Това е първото цялостно изследване на лингвистичната категория събирателност и на класа на събирателните съществителни имена в българския език. Събирателните имена се изследват в синхрония и диахрония, проследява се промяната в коцептуализацията им от най-старите писмено засвидетелствани събирателни имена в българския език до днес.
Освен в синхронен и диахронен аспект събирателните съществителни се проучват и в съпоставителен план – поставени на фона на сравнителното балканско езикознание. Направена е цялостна, системна класификация на периферните и прототипичните събирателни имена въз основа на техните лексикосемантични и граматически характеристики. За първи път в българската лингвистика се извършва подробен анализ на словообразувателните модели и на наставките класификатори, с които се образуват събирателните съществителни имена в българския език.
***
Велин Петров е завършил балканистика (2009 г.) и транслатология с новогръцки език (2010 г.) във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. От 2014 г. е доктор по филология (PhD). Работи като главен асистент в Катедрата по съвременен български език на Великотърновския университет (от 2015 г.). Научните му интереси са свързани със съвременната българска лингвистика, българската граматика, съпоставителното балканско езикознание и балканистиката като цяло.